Založení SK Střelice /1932-33/
Koncem roku 1931 se především zásluhou několika mladých v obci Střelice začalo připravovat založení fotbalového klubu. Byli to pánové : Perna Jan, Perna František, Smutný František a Matějka Josef. Dodatečně i Lajchman Rudolf, Sadílek František a Bartoněk Karel. Z vlastní iniciativy se sešli zakládající členové, kteří složili pro klub po 100 Kčs, aby byl finanční základ pro činnost. 8. května 1932 byla svolána valná hromada do hostince U Pernů, aby dala podnět pro ustanovení Sportovního klubu ve Střelicích. Sešla se tu mládež a dospělí členové, kteří chtěli uskutečnit požadavky mladých, aby se ve Střelicích hrála kopaná. Byl zvolen výbor klubu, jeho předsedou pan Perna Jan, členy výboru Lajchman Rudolf, Perna František, Bartoněk Karel, Smutný František, Sadílek František, Driml František, náhradníky do výboru Petr Josef a Matějka Josef, revizory byli zvoleni Blatný a Růžička Augustin. Kapitánem mužstva dospělých byl zvolen Kloc František, jeho zástupcem Rzounek Zdeněk, kapitánem dorostu Michalec Květoslav, jeho zástupcem Snížek Jaroslav. Trenérem Perna František. Klubovní místnost byla stanovena v hostinci U Pernů, klubovní barva černo-bílá. Bylo odhlasováno uspořádání taneční zábavy a obstarání razítka „S.K. Střelice“. Teprve 8.7. 1932 na mimořádné valné hromadě oznámil předseda klubu radostnou událost, že se podařilo zajistit pro klub hřiště na dobu 3 let a to přímo za restaurační zahradou na pozemcích p. Šimka, p. Šafránka a p. Smutného za sjednané roční nájemné. Pozemky měly největší šířku 50 m, nejmenší 48 m, největší délku 146 m a nejmenší 132 m. Rozměry hřiště byly stanoveny na 46x 105 m. Hrálo se na něm po skončení žní roku 1932.
„Definitivní vyměření hřiště provede hrací komise v sobotu 30. 7. 1932 odpoledne. Ve stejný den provede František Smutný postavení branek za předpokladu, že na hřišti nebudou mandele“, je možno číst v zápisové knize S.K. Střelice. První zápasy byly dohodnuty na neděli 7. 8. 1932, Rudá hvězda Němčice – 1. mužstvo Střelice, předzápas rezervy obou klubů. V pondělí 15.8.1932 SK BOSONOHY 2. – SK Střelice 1. předzápasy dorosty.
Ustavující valná hromada dne 3.9. 1932 zvolila správní výbor S.K. Střelice, členové byli seznámeni se stanovami klubu, rozhodnuto o oplocení hřiště a mužstva byla přihlášena do podzimního mistrovství Bradovy západomoravské župy( 1. a 2. mužstvo a dorost ). Správní výbor měl tyto členy: Perna Jan, předseda Šafránek Alois, místopředseda Smutný František, hospodář Perna František, jednatel Lajchman Rudolf, náčelník odboru Cicvárek Alois, zapisovatel Petr Josef, pokladník.
Rok 1933 byl ve znamení příprav na otevření vlastního hřiště a to nejen po stránce pracovní, ale i herní. Byly provedeny lékařské prohlídky, registrace a pojištění. Dokladem je řada mistrovských zápasů, přátelské i pohárové turnaje všech mužstev. Vrcholem snažení bylo slavnostní otevření hřiště dne 1.5.1933 pod záštitou obecní rady. Čestný výkop provedl MUDr. Václav Šafránek a koncertovala kapela pana Švestky. V 16.00 předseda klubu přivítal starostu obce p. Antonína Nováka, zástupce obecní rady p. Fr. Sadílka za svaz hasičů, pana Josefa Kolbu – zástupce D.T.J. pana Aloise Lišku a Jana Drimla – zástupce Orla a členy stran – nár. demokratické, nár. sociální a národně sociální mládeže. Soupeřem všech mužstev, žáků, dorostenců, druhého mužstva a závodního mužstva byla stejná mužstva S.K. Bosonohy. Tento soupeř ve všech utkáních zvítězil. Výsledek utkání I. mužstev S.K. Střelic a S.K. Bosonohy 1:7. Večer byla uspořádána taneční zábava a oba podniky byly finančně úspěšné. V tomto roce měl klub 43 členů a 12 dorostenců. Za mužstvo dospělých hrávali: Havránek, Kloc, Perna, Švestka, Smutný K., Veleba, Novák, Kreipl, Sojka, Cicvárek, Rzounek. Za dorost hrávali: Dvořák, Dobrovodský, Snížek, Konečný, Svoboda, Růžička Kl., Humlíček, Šebor, Hokl, Kamenický, Růžička A.
1934-1945
Během roku 1934 byl při S.K. založen od 2.4. na nějaký čas šachový kroužek, který však neměl dlouhého trvání. V té době též klub začal myslet na tíživou situaci hráčů a založil fond pro nezaměstnané. V tomto roce měl klub 78 členů a 23 dorostenců. Z toho 44 registrovaných hráčů a 17 dorostenců. V soutěžích startovalo I. a II. mužstvo dospělých a dorost.Bilance ze 71 zápasů 40 – 6 -25 score 185:120.
V roce 1935 bylo v klubu zaregistriváno 69 členů a 18 dorostenců. Dne 17.1. byl při klubu založen dramatický kroužek pod vedením p. Frant. Drimla, Peti Josefa, Karpíška St. a Hajnce Antonína. Občanům se představili velice brzy a to 3.2. 1935 v pohostinství U Pernů s veselohrou “ Herakles versus Puma“. Protože bylo toto představení přijato střelickými občany s povděkem, byl odbor rozšířen a do jeho čela byl postaven p. Hajnc Antonín. Tento odbor byl velice schopný takže dokázal nastudovat v krátké době několik dalších her a ty byly uvedeny : 31.3.1935 – Cikánčina láska 7.4. l935 – Dceřino štěstí 14.4.l935 – Dceřina smrt. V tomto roce též proběhla reorganizace klubu. Změny stanov, odměny ve výboru a kapitánem I. mužstva byl zvolen Miloš Tesař. Výtěžky z kulturních akcí a sportovních podniků nestačily pokrýt potřeby provozu klubu a zvláště pak nájemné za hřiště, a proto započaly přípravy na změnu hřiště. Bylo jednáno s obecní radou a na podzim se rozjely práce na přípravě nového hřiště naplno. Byl pronajat pozemek obecní cihelny, na jehož získání se uskutečnila sbírka po 1 Kčs, jejímž iniciátorem byl pan Smutný Klement. Dorost se v podzimní části soutěže stal vítězem okrsku. Vedení klubu se muselo potýkat s neustálými protesty proti regolérnosti nového hřiště “ V Cihelně „, kde se od roku 1936 započalo hrávat. První zápas na tomto hřišti se uskutečnil 29.3. s mužstvem UNION Brno a výsledkem 4:3 pro hosty. V tomto roce měl klub 69 členů a 18 dorostenců. Celkem bylo sehráno v r. 1936 v kategorii dospělých 26 zápasů v bilanci 9 – 13 – 14 score 89:92.
V té době se začíná prosazovat pan Michal Holešovský, který s dorostem dosahoje výborných výsledků a u dorostu se tvoří dobrý kolektiv. Toto se promítá do dalšího dění v klubu. 7.3.1937 byl zvolen pan Jan Perna čestným předsedou a valná hromada postavila do čela klubu jednomyslně p. Michala Holešovského. K pětiletému výročí klubu byla 18.7. slavnostní schůze se zástupci obce, těl. organizací a zástupcem Bradovy západomoravské Župy fotbalové p. Švábem. MUDr. Šafránek byl jmenován čestným hostem a účastníci se poklonili památce u hrobu předčasně zesnulého Josefa Peti. V tomto roce se mužstvu podařil postup do II. třídy, avšak v zápětí v dalším roce se projevilo to, že ve výboru pracovali mladí členové.
Po jejich odchodu (M. Holešovský, Snížek a Dubčík) na vojenskou prezenční službu byla činnost celého klubu pro rozháranost poměrů zastavena.
Teprve v r. 1939 byla opět obnovena činnost. V té době měl klub 41 hráčů a 16 dorostenců. První mužstvo bylo po jarní sezoně předposlední, avšak do zimní části vykročilo rázně, o čemž svědčí bilance 9 – 0 – 2 score 43:18. O výsledcích dorostu se nedochovaly žádné záznamy. Potom přišla další rána. Obecní zastupitelstvo nemínilo snížit nájemné za hřiště a tak hrací plocha byla na čas odejmuta. V roce 1940 – začátku poroby národa – se činnost S.K. vyvíjela na tuto dobu úspěšně. Potíže byly se sportovní výstrojí, protože si ji hráči museli sami pořizovat za poukázky na odběr textilu. K našemu klubu se připojily oddíly hokeje a odbíjené, které přešly z tělocvičné jednoty Sokol. Obnovil se též kulturní odbor, který oproti dřívějším létům měl záměr sdružovat lidi, podporovat národní myšlenku a v radosti zapomenout na krutou okupaci. Nejdříve na zapůjčeném orelském podiu a později na vlastním zbudovaném tzv. divadle “ Na sudech“ uvedl několik úspěšných operet a her, které pro velký úspěch měla každá nejméně 2 reprízy ( např. “ Mé štěstí má zlaté vlasy „, “ Na svatém Hostýnku „, “ Pod našimi okny „, “ Pan Rampula pošmistrem “ ). K těm, kteří svým hereckým uměním rozdávali radost se řadili: Jan Pospíchal, Pepíček Grégr, Ludvík Melichar, Vincenc Antoš, Josef Holešovský, František Dlapka, Ladislav Horký, dále Eliška Heitlová, Marie Janušová, Božena Pavlíková, Marie Vašulínová, Zdeňka Fraňková a Růžena Brucknerová. K těmto však je nutné přiřadit výborného fotbalistu a hudebníka, který řídil orchestr a nacvičoval zpěvy – pana Sylvína Pytlíka. V tomto duchu vedl náš klub své příznivce, sportovce až do roku 1945. Finanční úspěch pomohl zaplatit dlouhodobou bezúročnou půjčku panu Janovi Pernovi. Dorost hrál velmi úspěšně i přes velký vliv německých mládežnických organizací. V roce 1940 měl klub 59 členů – 37 registrovaných dospělých 10 dorostenců. Bilance mužstva A – jaro 22 zápasů 12 – 3 – 7 sc. 81 : 39 druhé místo podzim 13 zápasů 6 – 0 – 7 sc. 52 : 54.
1941-1948
O létech 1941 – 1945 není žádných záznamů. Zápisové knihy, evidenční karty, výstroj, inventář – vše shořelo při přechodu válečné fronty. Rok 1945 a 46 se tedy především odvíjel v budovatelské činnosti. Ani o těchto létech není mnoho záznamů. Významným záznamem jsou především protokoly o sjednocení s místní TJ SOKOL a Orel. 23.dubna 1948 byl totiž sestaven akční výbor pro sjednocení tělovýchovy na kterém byl jmenován předsedou Sokola František Dufek za AV Sokola, místopředsedou za AV Sokola Čiháková, Michal Holešovský za SK Střelice a Stejskal Jaroslav za jednotu Orla.
1948-1952
Družstvo mužů v roce 1948 sehrálo 24 mistrovských utkání / 12-2-10 103:83/ Sám Hajman Stanislav nastřílel 60 branek. V kádru se vystřídalo 25 hráčů. B družstvo mužů sehrálo 4 zápasy / 3-1-0 4:10/ Dorost z 18 utkání vyhrál pouze 2 a tomu odpovídá i skore 17:56
Na přelomu roku 1949-50 stáli včele oddílu kopané: Halm V., Holešovský M., . Pospíchal Jan a Vladimír, Dlapka Fr., Joukal V., Perna R., Hokl J., Driml Fr., Hroudný Fr. A St., Gregr A. a Jar. Dvořák.
Ve zprávě o činnosti z valné hromady TJ Sokol 11.2.1951 se můžemo dočíst, že oddíl kopané byl v roce 1950 z celé jednoty Sokol nejaktivnější.
V roce 1951 muži odsadili 2 místo a dorost pokračoval ve svých nepřesvědčivých výkonech z let 1949. 29.5.1951 předkládá Michal Holešovský výboru TJ plány na výstavbu kabin spolu s ozvučením.
1952-1962
Rok 1952 byl především rokem stavbou kabin a zlepšování podmínek pro všechny členy
1962-1972
Přichází fotbalový útlum, muži a mládež hrají pouze základní soutěže
1972-1982
Založení pískového hřiště, fotbalový útlum nadále pokračuje. 1972 Na oslavy založení fotbalového klubu přijíždějí internacionálové Slavie Praha v čele s panem Františkem Pláničkou1977 přijalo pozvání Zbrojovka Brno – budoucí mistr ligy 1978 s trenérem Josefem Masopustem, které sehrálo exibiční zápas s našim mužstvem mužů.
1982- 2002
1982 v rámci oslav přijalo pozvání Zbrojovka Brno – mistr ligy 1978 s trenérem Josefem Masopustem
1993 ve Střelicích hraje přátelsky FC FIDAS Rivaloro s místním A družstvem
1995 Vítězství na turnaji mužů v Itálii
Do ročníku 1999 – 2000 vstupuje družstvo žáků do soutěže OP jako vítěz minulého ročníku.
2002 – 2007
Do ročníku 2002/2003 vstupují družstva kopané pod novým názvem FK JAPO SOKOL Střelice.
2002/2003 postupuje A-mužstvo do OP
2003/2004 postupuje A-mužstvo do 1.B třídy krajské soutěže po 45 letech.
O postupy se zasloužili hráči : Maťák P. ml., Sláma J. ml., Vaculík R., Hanzelka L., Zezula M., Kazda L., Weinstein Z., Dujka M., Šebeň Z. ml., Procházka M., Zubíček A., Haruda P., Novák L., Trnka F., Liška R., Misák R., Perna T. ,Ryšavý P., Pazour L., Musil R. a Musil M., trenéři a vedoucí mužstva Josef Šimerda, Petr Smištík a Miroslav Ulbrich.
2008 – doposud
Do ročníku 2008/2009 vstupují družstva kopané pod názvem TJ SOKOL Střelice.
2011/2012 postupuje A-mužstvo do OP
O postup se zasloužili hráči: Maťák P. ml., Kazda L., Machát A., Machát O., Šimek V., Kroupa T., Parys P., Trnka F., Kozel J., Vaculík T., Vaculík R., Herzán V., Kotala D., Chmelík K., Valouch P., Weinstein Z., Hrdlička Z., Hrající trenér Sláma J. ml.
V rámci oslav fotbalu si proti našim Old boys hráčům zahrála Bolkova 11
2018/2019 postupuje A-mužstvo do 1.B třídy krajské soutěže
O postup se zasloužili hráči: Sláma J. ml., Rýzner Z. ml., Rýzner M., Karaffa F., Machát A., Vaculík T., Herinek L., Machálek P., Jaroš J., Kulička P., Parys D., Milošic L., Buchtík M., Tonev B., Krejčí J., Houšť J.,Klusák S., Kroupa T. Hrající trenéři Valouch P. a Maťák P. ml. a vedoucí mužstva Parys P. a Ryšavý P.
PŘEDSEDOVÉ FOTBALU
1932
1937
Jan PERNA
1937
1948
Michal HOLEŠOVSKÝ
1948
1962
Vladislav HALM
1962
1976
Josef SMUTNÝ
1976
1986
Jan DLAPKA
1986
1988
Jaroslav LIŠKA
1988
1989
Josef SMUTNÝ
1989
1991
Jiří SLÁMA
1991
2003
Josef MACHÁT
2003
2009
Josef ŠIMERDA
2009
2013
Josef Tichý
2013
2019
Petr Valouch
2019
Petr Barša
ZÁZEMÍ
1932
1936
hřiště nad hostincem U Pernů
1936
1940
hřiště v cihelně
1940
1948
hřiště podél trati na Orelském pozemku
11/1948
sjednocení sportu – sloučení s TJ SOKOL a OREL
1949
hřiště kolmo k trati na Orelském a obecním pozemku – travnatý povrch
29.5.1951
schváleny plány na stavbu kabin včetně ozvučení
1952
stavba kabin
1974
vznik pískového hřiště po povodních
1986
započetí betonového oplocení sportovního areálu – u trati
1990
1991
celé oplocení sportovního areálu z beton.dílů
1995
1996
rekonstrukce povrchu hřiště – travnaté hřiště
2003
2004
přestavba a rekonstrukce kabin
2010
vybudována závlaha na hřišti
2012
vybudování travnaté tréninkové plochy za střídačkami
2016
rekonstrukce posezení u bufetu, položení zámkové dlažby k udírně
2020
nový chodník od vstupní branky podél kabin k WC
Oddíl kopané Sokola Střelice začal fungovat v roce 1948 jako pohrobek dřívějšího samostatného SK Střelice. Od roku 1950 sídlí oddíl na dnešním fotbalovém hřišti. V roce 1952 si postavil i zděné kabiny, které byly později několikrát renovovány. Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba nové části kabin byla provedena v roce 2003 – 2004. Na podzim roku 2005 se vybudovaly nové toalety a v současné době se Střelice mohou pochlubit velmi kvalitním fotbalovým zázemím. V druhé polovině padesátých let dosahoval oddíl nejlepších výsledků. Několik roků hrál I. B třídu, za oddíl v té době hráli i vojáci z místní malé posádky. Od roku 1959 však výkonnost postupně klesala a v letech 1967 – 1970 hrál oddíl pouze základní soutěž. Od roku 1971 hrálo mužstvo vesměs 3. třídu okresního přeboru.
Kvalitativní vzestup střelické kopané nastal v roce 2002. V ročníku 2002/2003 se stali Střelice vítězem III. třídy a postoupilo do Okresního přeboru Brno-venkov, který jako nováček rovněž vyhrálo. V sezóně 2004/2005 se tak po 45 letech představilo naše mužstvo v 1. B třídě krajských soutěží a v závěrečné tabulce obsadilo 8. místo. V následujících letech opět přichází herní krize a pád opět do III. třídy. V sezóně 2011/2012 se tým podařilo zkonsolidovat a odměnou byl postup do Okresního přeboru. V sezóně 2018/2019 dochází k dalšímu velkému úspěchu střelické kopané, kdy se A-tým po 13 letech v okresních soutěží vrací do krajské 1.B třídy, kde působí nadále.
Nejlepších výsledků dosahují rovněž fotbalisté v žákovských družstvech, které v posledních letech patří k lepším týmům okresu Brno-venkov. V sezóně 2019/2020 dosáhlo k historickému postupu družstvo, které poprvé postoupilo do krajské soutěže 1. třídy a poměřuje se s týmy z celého jihomoravského kraje.
Vzhledem k finanční náročnosti celého provozu oddílu museli jeho činovníci i hráči vyvíjet vždy velkou snahu o získání prostředků na činnost. Pořádání tanečních zábav a sběr železného šrotu se stalo již tradičním příjmem místních fotbalistů. Velké poděkování patří všem sponzorům fotbalového oddílu, jeho aktivním členům, Sokolu, Obci a všem nadšencům, kterým postavení a osud fotbalového klubu ve Střelicích není lhostejný.